Úžasná komunita jménem včelstvo

Blogujeme Přidáno 25.10.2019

Po celém světe můžeme spatřit tisíce různě tvořených a zcela rozdílně fungujících zvířecích společenství. Opeření tvorové hledají úkryt v početných houfech či hejnech, býložravci sází na ochranu svých velkých stád a šelmy se spoléhají spíše na skromnější, zato dokonaleji organizované smečky.

Úžasná komunita jménem včelstvo

Ani v obdivuhodném včelstvu tomu není jinak. Ve včelích společenstvích se jedná o zcela nejlépe organizovanou společnost v celé hmyzí říši. Každý jednotlivec ví s naprostou přesností, co je jeho úkolem a jakou funkci v hnízdě bude následně zastávat.

Lze jistě namítnou, že podobný princip funguje například u mravenců. Ovšem včelstvo je zcela unikátní v určitém „pracovním“ růstu celé včelí populace. Dospělá včela zastává v úle naprosto jinou roli, než se kterou se původně narodila. Každá včelka od vylíhnutí až do svého úhynu projde několika vývojovými cykly a s nimi spojenými pracovními posty. Tedy zjednodušeně řečeno, narodí se jako uklízeč a svůj životní cyklus završí jako pilná sběračka okvětního nektaru.

Životní cyklus včel

Z oplozeného, včelí matkou nakladeného vajíčka se zhruba 5tý den líhne velice drobná, mléčná larvička, která je během prvních třech dnů svého života krmena, lidmi tolik opěvovanou mateří kašičkou. Ta je ovšem záhy nahrazena medopylovou směsí, kterou larvy přijímají až do svého zavíčkování. Kolem 10tého dne jsou zralé larvy, stavitelkami bezpečně uzavřeny voskovými víčky, a v bezpečí své buňky čekají na svůj finální okřídlený vzhled. Každá takto narozená včelka si za svůj zhruba půlroční život projde celkem 6ti vývojovými fázemi.

  • Uklízečka. Hlavním úkolem právě vylíhnutých včelek je úklid voskových pláství. Jedná se převážně o čištění typických pětiúhelníkových buněk, které se připravují na nakladení nových včelích vajíček, případně k naplnění buňky pověstným medem.
  • Krmička. Hlavním úkolem včelek v této fázi je tvorba mateří kašičky ve své, právě aktivované hltanové žláze. Následně touto velice výživou bělavou hmotou krmí své menší larvy, případně je nabídnuta včelí matce, pro kterou je kašička jedinou složkou potravy.

Od uklízečky k ochrance.

 

  • Kojička. Tento post zastávají včelky souběžně s krmičkami a setrvávají v ní přibližně 10 dnů, než tvorbu mateří kašičky postupně nahradí enzym potřebný k cukernému štěpení.
  • Stavitelka. Po úloze krmicí, následují včely stavitelky. Mezi 10-18 dnem včelího života dochází v jejich organismu k nejvyšší produkci, ke stavbě tolik důležitého, včelího vosku.
  • Strážkyně. V tomto včelím cyklu se již poměrně zkušeným včelám začíná tvořit jedová žláza, s následnou vysokou produkcí jedu. Díky ochranné úloze pobývají jedem vyzbrojené včely v pohotovostních pozicích na česnech svých včelích úlů. Zde je jim navíc poskytnua příležitost dostatečně se zorientovat a dokonale si vštípit nejen přilehlé oblasti rodného úlu.
  • Létavka. Díky úspěšně zvládnuté úloze strážců jsou nyní včely zcela připraveny na poslední, nejdůležitější úlohu svého života. Mohou již beztrestně opouštět úl a jsou zcela připraveny na celodenní vyčerpávající práci sběraček sladkého nektaru. Od této chvíle budou nepřetržitě létat z květu na květ až do svého konce. Tuto čestnou pozici bohužel nezastávají včely příliš dlouho, zhruba po dvou náročných týdnech unavené včelky umírají na celkové vyčerpání.

Rozdíl ve vzhledu i v postavení včel je jasně patný.

Délka včelího života

Ovšem délka včelího života se u jednotlivých včel výrazně liší, a to především v návaznosti na vykonanou práci. Zimní včelky mají výhodu delšího života, neboť v období zimy nelétají za potravou a odpočívají v zázemí svého úlu. Takové včelky nazýváme přechodné a mohou se dožít i 7-8 měsíců. Určitou životní výhodu dostanou do vínku včelí matky, které se průměrně dožívají 2-3 let plně produktivního života. Po druhém roce se většinou jejich snůška snižuje a bývají nahrazeny novou generací. Zcela nejhůře s ohledem na délku života jsou na tom trubci. Jedná se o neoplozené včelí vajíčko, ze kterého se po 25 dnech vylíhne včelí trubec. Ten svůj životní cyklus završí ihned po spáření se, se včelí matkou, kdy následně okamžitě umírá.

 

Copyright © 2020 Včelkař.cz