Rozdíl mezi bodnutím včelou a vosou

Blogujeme Přidáno 31.08.2020

Kdybyste měli vyjmenovat jen jednu nepříjemnou věc na létě, vsadím se, že by většina lidí jednoznačně odpověděla - hmyz. Nic nedokáže pokazit posezení na zahrádce tak, jako otravné vosy lačnící po vaší limonádě. Nebo klobáse, jdou opravdu po všem. Stánkům s trdelníky se mimo zimní měsíce vyhýbám extra velkým obloukem. Jak je to v případě, že nějaké to žihadlo dostanete? Liší se nějak včelí bodnutí od toho vosího?

Rozdíl mezi bodnutím včelou a vosou

Bodnutí včelou

Žihadlo od včely nepatří k těm největším bolestem, co vám může hmyz způsobit. Co ale ztrácí na škále bolestivosti, hravě dožene svými účinky a následky po bodnutí. Včelí žihadlo má na sobě totiž jakési zpětné háčky, díky kterým zůstane zabodnuté v kůži. Zároveň obsahuje jedový váček, který je schopný ještě několik minut pumpovat jed do těla.

Proto byste měli žihadlo odstranit co nejdříve, abyste předešli vážnější reakci. Pozor na to, abyste si při manipulaci váček nevymáčkli do těla sami. Použijte například tupou stranu nože nebo nějaký podobný předmět.

Bodnutí vosou

Žihadlo od vosy vám v kůži sice zabodnuté nezůstane, ale může způsobit taky pěknou paseku. Největším rozdílem mezi vosou a včelou je ten, že vosa vás může bodnout opakovaně. Včelí, vosí a dokonce i sršní jed obsahuje tzv. biogenní aminy. Vosy a sršni mají kromě histaminu ještě i serotonin. Tyto látky mají na svědomí ony bolestivé zánětlivé reakce na bodnutí. Samozřejmě jed obsahuje mnoho dalších látek. Pokud by vás složení zajímalo podrobněji, odkazujeme vás na tento článek.

Prevence proti bodnutí

  • snažit se u odpadkového koše strávit jen dobu nezbytně nutnou
  • opatrně při konzumaci zmrzliny, bodnutí do pusy a jazyka je problém i u lidí bez alergie
  • hmyz zbytečně nedráždit
  • neodhánět hmyz zběsilými pohyby rukou
  • nechodit bos, případně pečlivě mapovat cestu
  • pozor na popadané ovoce na zahradě

Co dělat, když vás hmyz bodne?

První věc - nepanikařte. Pokud se jedná o včelí žihadlo, okamžitě se ho snažte opatrně odstranit. Okolí zasaženého místa zpravidla zrudne a oteče. Mezi nejčastější babské recepty patří přiložit na ránu buďto cibuli nebo ocet. Účinný je i gel s propolisem.

A co alergici?

Nevíte, jestli máte vy nebo zasažený člověk alergii? Sledujte bodnutého a komunikujte s ním. Pokud se vám něco nezdá, volejte neprodleně 155 nebo vyhledejte lékařskou pomoc.

Mezi projevy alergie patří:

  • dezorientace
  • problémy s dýcháním
  • problémy s polykáním
  • anafylaktický šok - zde už jde opravdu akutně o život

Něco málo k sršňům

Sršní bodnutí vede co se týká bolesti. Je to dáno velikostí a průměrem sršního žihadla. Někde se uvádí, že se bolest rovná přibouchnutí ruky do dveří. Zajímavé ale je, že nemusí dojít k tak veliké reakci, jako u žihalda včelího, jelikož sršní jed je až 50x méně jedovatý.

Závěrem bychom chtěli říct, že každý člověk je individuální a každý reaguje na bolest jinak. Existují i tací, kteří bodnutí ani nezaregistrují. A pak jsme tu my, co mají pocit, že jim postižené místo budou muset snad amputovat. :)

Copyright © 2020 Včelkař.cz