Kategorie z blogu
Varroáza, infekční onemocnění včel, které způsobuje roztoč Varroa destructor, česky kleštík zhoubný. Jaké jsou možnosti léčby a na co si dát pozor?
Hrozba celému včelstvu
Tento malý parazit dokáže během několika dní vyhubit celé včelstvo. Onemocnění postihuje nejen dospělé včely, ale především včelí larvy, u kterých způsobuje deformativní tělesné změny, po kterých se včely líhnou s nevyvinutými křídly a končetinami. Proto je důležité, aby včelař dokázal parazita odhalit včas a věděl, jak si s ním poradit. Léčba totiž možná je, ale musí se jednat rychle, jinak stále více a více oslabené včelstvo brzy uhyne.
Kleštík zhoubný neboli kleštík včelí
Roztoč má své kořeny v Indii. Místní včely jsou vůči němu imunní, což se bohužel nedá říct o včelách evropských. V Česku se rozšířil v 70. letech 20. století. Do té doby, než se u nás objevil, nebyla k chovu včel potřeba žádná léčiva a chovy byly kompletně přírodní a čisté. Dnes se ale s výskytem parazita setkává stále více včelařů, a tak je potřeba sáhnout po účinné léčbě a napadení parazitem rozhodně nepodceňovat. Zvolit můžete léčbu registrovanými léčivy, ale i přírodní cestu.
Léčba včel
Včasná léčba včelstva je zásadní nejen pro udržení výkonnosti včeliček, ale i pro jejich přežití. Jak se s kleštíkem účinně vypořádat? Jaké má včelař možnosti?
① Léčiva
V Česku je k léčbě varroázy používána léčba akaricidy. Vždy používejte jen přípravky registrované jako léčiva a schválené ÚSKVBL (Ústav pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv) a dodržte instrukce psané v příbalovém letáku. Při nesprávném použití léčiva nebo při použití nevhodného přípravku ohrozíte nejen život vašeho včelstva, ale i kvalitu medu z hlediska potravinové bezpečnosti.
Mezi známá léčiva patří např. Thymovar. Dále jsou dostupné i léky na přírodní bázi např. Thymol.
② Mechanické a alternativní metody
Pokud jste zastánci přírodní léčby a zároveň chcete snížit náklady na léčbu, můžete použít i další jiné prostředky k léčbě vašeho včelstva. Jedním z nich je VarroJet - elektrický dýmák k léčbě varroázy (celý postup léčby naleznete v popisku produktu).
Dalším postupem v ochraně včelstva je i oddělení královny, čímž snížíte počet plodů v úlu a existuje velká pravděpodobnost, že se tímto krokem omezí i počet parazitů. Dále se také doporučuje zvýšit teplotu uvnitř úlu, protože roztoč je značně citlivý na změny teploty.
Včela medonosná vs. zákony
Věděli jste, že včela medonosná je v České republice podle zákonu o veterinární péči 166/1999 Sb. považována jako hospodářské zvíře? Proto, jak už jsme zmínili v odstavci výše, lze z medikamentů použít k jejich léčě výhradně přípravky registrované jako léčiva.